Jak powiedzieć rodzicom, że chce rzucić studia?

rzucam studia
Rodzina, Kobieta i Dziecko

I oto nadszedł czas prawdy! Czas, w którym wypada powiedzieć rodzicom, że studia, na których jesteś w ogóle Ci się nie podobają. W dzisiejszych czasach co druga osoba nie chce studiować, chce realizować się w innych dziedzinach, lub wybrała zły kierunek na uczelni. Co zrobić, aby nie czuć się z tym źle, nie odczuwać zażenowania, że zawiodłeś najbliższych?

Chcę rzucić studia!

Chcesz to zrobić? Jesteś pewien, że to odpowiednia decyzja? Może warto przemyśleć, to co będziesz robić poza studiami. Często jest tak, że sam kierunek nam się nie podoba. Wydaje się, że z każdą chwilą na uczelni marnujemy czas, ale wystarczy zmienić kierunek lub uczelnie i towarzystwo a świat wydaje się piękniejszy. Jeżeli jednak masz plan na siebie to super, możesz rozważyć to, czy studia są Ci potrzebne do szczęścia, czy nie. Może studiujesz tylko ze względu na to, że rodzice Ci kazali? Możemy tak spekulować w sumie w każdą stronę.. Warto pamiętać, że jest to Twoja decyzja, dorosła, dojrzała decyzja, która może mieć wpływ na całe Twoje późniejsze życie. Czasem warto zostać na studiach a dokształcać się w wybranym przez siebie kierunku samemu, z internetu czy korzystając z różnych kursów i szkoleń. Możesz również iść do pracy, normalnie bez papierka. Chcesz być kelnerką, krawcową, mechanikiem, projektantem itd? Bądź! Jednak wcześniej sprawdź, czy Ci to odpowiada. Nie rzucaj pochopnie studiów, aby robić coś innego, czego nie znasz. Warto poznać to wszystko, czym chcesz się zajmować z każdej strony. Z tej dobrej i tej złej, wtedy zadecyduj o swoim życiu.

Jak powiedzieć rodzicom, że chcę rzucić studia?

Jest to ciężki temat, szczególnie wtedy, kiedy najbliżsi oczekują od Ciebie tego „papierka”. Część ludzi jeszcze uważa, że wykształcenie to lepszy start w przyszłość. Oczywiście, w niektórych przypadkach się to sprawdza, ale żyjemy w takich czasach, gdzie już nie ma to aż takiego znaczenia. Coraz więcej młodych ludzi zakłada swoje firmy, zarabia w internecie i mają głowy pełne pomysłów na swoje życie. Pamiętaj o tym, że to Twoje życie, Ty musisz czuć się w nim dobrze, nikt za Ciebie go nie przeżyje.

Jak to powiedzieć rodzicom?

Musisz się do tego przygotować! Musisz mieć dobrą alternatywę dla nauki, którą muszą poprzeć rodzice. Ze względu na to, że się martwią o Ciebie, chcą wiedzieć co będziesz robić w życiu, że dasz sobie radę finansowo i będzie Ci dobrze. Opowiedz im jak się czujesz na studiach, jacy są ludzie i do czego dążą. Później powiedz, do czego Ty dążysz. Musisz uświadomić im to, że studia nie dadzą Ci nic w przyszłości. Jeżeli uznasz inaczej zawsze masz możliwość powrócić na drogę edukacji! Twoi rodzice powinni widzieć, że sobie radzisz, jeżeli muszą Cię utrzymywać i ciągle Ci brakuje to nie jest to dobry obraz Twojej sytuacji.

To pewne, że ich reakcja będzie dynamiczna. Będą źli, będą Ci mówić, że ich zawiodłeś, że to najgorsza decyzja w Twoim życiu. Czasem możesz usłyszeć naprawdę przykre słowa, będą zaskoczeni sytuacją i nie wiadomo jak mogą zareagować. Ważne jest jednak to, aby być stanowczym, musisz walczyć o swoje szczęście.

Mamo, tato, rzucam studia..

To tak łatwo napisać, ale czy łatwo powiedzieć? Nie warto oszukiwać, kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wszystko i tak wyjdzie na jaw. Powiedz otwarcie kim chcesz być w przyszłości. Na pewno zrozumieją, jeżeli nie to w przyszłości będzie tylko lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *